Budowa pompy glebinowej srubowej

Pompa to model maszyny roboczej, w jakiej energia silnika napędowego zabiera się na przenoszenie cieczy z okresu niższego na większy. Poprzedniczką pomp wirowych, które znajdują użycie w technice, jest pompa tłokowa - rodzaj pompy wyporowej, wykorzystującej tłok interesujący się ruchem posuwisto zwrotnym w cylindrze. Typowa pompa przygotowana jest przede wszystkim z komory, tłoku oraz nurnika napędzanego tłoczyskiem.

I chociaż określa się niewielką wydajnością i tworzy się z dużymi kosztami eksploatacyjnymi, wtedy tworzy wyjątkowe możliwości tłoczenia cieczy o bardzo długiej lepkości, jak też cieczy lotnych oraz zawiesin ciała stałego. Do wad takich pomp można też zaliczyć lepsze wykorzystanie energii, powstające z prawdziwych szans zmian obciążeń, i stała wydajność (pracuje 24h na dobę) oraz wada konieczności zalewania (grają na "ciepło").

Takie pompy doskonale zbierają się między drugimi w zespołach odwadniania igłofiltrami, które są obecnie często używane jako metoda obniżania poziomu wody gruntowej. Igłofiltrowanie jest dziś planowane już na poziomie projektowania tworzenia kosztorysu inwestycji. Jest skutecznym systemem przy czasowym osuszaniu wykopów budowlanych.

Zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania w terenie odwadniania terenu ciągle żyje i wymaga wykorzystywania pomp o najwyższej klasy, co skutecznie chroni i chroni przed niechcianą wodą. Warto wcześniej rozeznać się w niniejszym, jakiej pompy będziemy musieć, by w całości świadomie zdecydować się czy na pompę zasilaną silnikiem elektrycznym, albo zasilaną silnikiem spalinowym.