Komunikacja bez barier

Kontakty międzynarodowe są bardzo popularne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w strefach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, zaś nie po kilku miesiącach, gdy wtedy było wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Podróż na kolejny koniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy zaledwie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele nowych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się silniejsze oraz tańsze, oraz co za tym idzie - i wiele częstsze. Obecnie bez problemu można zdobyć się na własny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna sztuka oraz kolejne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a bogata wylądować w Azji, w Afryce lub na tropikalnej wyspie. Dostosowuje się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Zgód Europejskiej i wszelki jej człowiek może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają odpowiedniego przygotowania. Firma, jaka pragnie zyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na zajęciu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie cenne są w ostatnim przykładu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio trafiając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na szczeblu międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To zbawienne w ogromnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zaważyć na szczęściu transakcji.