Psychoterapia psychodynamiczna

szkolenia poznań

Jeśli zaczynamy mieć pewne problemy ze swoim zdrowiem psychicznym, to oczywiste, że od razu udajemy się do psychologa lub psychiatry. Taki lekarz może nam zalecić uczęszczanie na odpowiednią psychoterapię. A wbrew pozorom rodzajów psychoterapii jest naprawdę sporo. Dostosowuje się je do indywidualnych potrzeb i problemów danego pacjenta. Jedną z najpopularniejszych odmian jest tutaj psychoterapia psychodynamiczna. Na czym ona polega i kiedy warto się na nią zdecydować?

Wbrew pozorom taka psychoterapia Kraków nie przynosi szybkich rezultatów. Jeśli się więc na nią decydujemy, musimy uzbroić się w cierpliwość. Terapia może trwać tutaj od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Są pewni pacjenci, którzy uczęszczają na terapię nawet od kilkudziesięciu lat. Jest to potrzebne, jeśli problem jest złożony i trzeba go dokładnie zanalizować. Jednak w niektórych przypadkach psychoterapia psychodynamiczna może trwać tylko przez kilka wizyt. Po tym czasie pacjent dowiaduje się, jaka jest przyczyna jego problemów i może już z nią sam zawalczyć. Wtedy nie potrzebuje już pomocy lekarza.

Oczywiście do każdej terapii warto się odpowiednio przygotować. A takie przygotowanie jest szczególnie ważne w przypadku psychoterapii psychodynamicznej. Na początku zdajmy sobie sprawę z tego, że być może będziemy musieli przez kilka lat chodzić na taką terapię. Nie oczekujmy szybkich, natychmiastowych rezultatów. Musimy również przygotować się do tego finansowo. Dlatego to ważne, aby mieć odpowiednie środki pieniężne. Następnie pamiętajmy, aby zadbać o swoją silną motywację. To właśnie my musimy chcieć zmienić swoje życie. Nikt za nas tego nie zrobi. A jeśli sami będziemy niechętnie chodzić na wizyty u terapeuty, nic z nich nie wyjdzie dobrego. Na pewno szybko po nich zrezygnujemy, a wtedy nie możemy liczyć na żadne, dobre efekty. Pamiętajmy więc, aby sumiennie chodzić na wszystkie wizyty u psychoterapeuty. Po pewnym czasie na pewno zauważymy pozytywne zmiany w swoim życiu, odbudujemy swoje zdrowie psychiczne i poczujemy się znacznie lepiej i szczęśliwiej.